Do rodziców trafiło już przeszło 600 mln zł

Do rodziców trafiło już przeszło 600 mln zł

Od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy "500+" i w pierwszy dzień Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ponad 600 mln złotych. Jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć wypłat. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin, co ułatwia planowanie domowego budżetu.

Intronizacja króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego

Intronizacja króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego

Na krakowskim Rynku Głównym, na estradzie pod wieżą Ratuszową,w sobotę 3 czerwca 2023 roku odbyła się intronizacja króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego. Tytuł wystrzelał podczas rywalizacji w dniu 13 maja na strzelnicy Pasternik. Marszałkami są Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń. W uroczystej intronizacji króla kurkowego uczestniczyli m.in. prezes Wiesław Jopek i sekretarz Rady reprezentując Krakowską Kongregację Kupiecką.
 
 
Po mszy świętej w Bazylice Mariackiej orszak bracki przeszedł pod wieżę Ratuszową, gdzie na scenie, po wystrzale z brackiej armaty odbyła się ceremonia przekazania srebrnego kura. Wcześniej jednak zaproszono na estradę Michaela Großa, Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec, dziekana korpusu konsularnego w Krakowie i Wiaczesława Wojnarowśkyjego, Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie. Konsul Michael Groß na ręce Teresy Piechociński i jej męża Wolfganga Rinschena przekazał okolicznościowy dyplom i podziękowania dla bractwa z Velmede-Bestwig za pomoc dla Ukrainy. W spontanicznym, krótkim przemówieniu za pomoc dla swojego narodu podziękował konsul Wiaczesław Wojnarowśkyj. Straszy Bractwa Kurkowego w Krakowie Zdzisław Grzelka przekazał na ręce Wolfganga Rinschena artystycznie wykonaną przez prof. Czesława Dźwigaja plakietę z wyobrażeniem Bazyliki Mariackiej i srebrnego kura. To wyraz podziękowania dla Wolfganga Rinschena i bractwa w Velmede-Bestwig za wielką pomoc jaką świadczą za pośrednictwem krakowskiego bractwa walczącemu narodowi ukraińskiemu.
Najważniejsza część ceremonii to przekazanie srebrnego kura. Ustępujący król Jan Grzegorz Pacut przekazał kura swojemu następcy Reginaldowi Sas Jaworskiemu, a ustępujący marszałkowie Maciej Żółciński i Piotr Patecki wręczyli łańcuchy i laski swoim następcom Krzysztofowi Koskowi i Tomaszowi Ciochoniowi. Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski nadał nowemu królowi miano monarsze "Godziwy".
Świadkami tej uroczystej chwili byli licznie zebrani mieszkańcy miasta i turyści, ale także goście honorowi uroczystości: senatorowie RP Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich, poseł na Sejm RP Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rada Miasta Krakowa Rafał Komarewicz z grupą radnych m.in. Włodzimierzem Pietrusem i Andrzejem Hawrankiem. W gronie konsulów byli także Agnieszka Kamińska Konsul Honorowy Malty i Paweł Włodarczyk Konsul Honorowy Chorwacji. Wśród wielu oficerów Wojska Polskiego byli m.in. płk Piotr Waniek dowódca 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i mjr Mariusz Skucz dowódca 16 batalionu powietrznodesantowego. Straż pożarną reprezentowali: st. bryg. Paweł Żaba zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i st. bryg. Paweł Knapik Komendant Miejski PSP w Krakowie. Widownię stanowili także Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Roman Gawrysiak sekretarz Rady KK oraz Grzegorz Mielnicki zastępca prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Z Barci Honorowych wymienić trzeba: generała Mieczysława Bieńka, gen. broni Edwarda Gruszkę, ks. inf. Dariusza Rasia i ks. inf. Bronisława Fidelusa. Gości honorowych poproszono o wpisanie się do księgi królewskiej, następnie uformował się orszak, który przeszedł z Rynku Głównego do Parku Strzeleckiego, gdzie odbył się piknik bracki. Atrakcji było wiele, nie zapomniano o dzieciach dla których przygotowano wielki dmuchany zamek, strażacy i służby medyczne przygotowali wystawę sprzętu ratowniczego.

Przezorność. Odczaruj swoją sukcesję

Przedstawiamy propozycję dotyczacą organizacji nieodpłatnych spotkań edukacyjnych - szkoleń prawno-finansowegych, realizowanych w ogólnopolskim programie z doradcami sukcesyjnymi pt.: "Przezorność. Odczaruj swoją sukcesję", a które mogą być zorganizowane dla członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Renciści i wcześniejsi emeryci dorobią więcej

Renciści i wcześniejsi emeryci dorobią więcej

Od dziś wzrosną kwoty graniczne przychodów. To oznacza, że renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do świadczeń. Limity w dorabianiu nie dotyczą emerytek, które skończyły 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat.

33. Gala „Teraz Polska”

33. Gala „Teraz Polska”

W poniedziałek, 29 maja br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się finał 33. edycji Konkursu „Teraz Polska”. Podczas uroczystej gali nagrodzone zostały najlepsze polskie produkty, usługi i przedsięwzięcia innowacyjne.
 
Małopolanie Roku 2022

Małopolanie Roku 2022

Prezes Wiesław Jopek uczestniczył w środę 31 maja 2023 r. w Galii Wręczania Tytułu Małopolanin Roku 2022 i Człowieka Roku 2023, która odbyła się  w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł Małopolanina Roku 2022 przyznano prof. Janowi Ostrowskiemu i generałowi Mieczysławowi Bieńkowi.

Pożegnanie przechodzącej na emeryturę Bożeny Michalec

Pożegnanie przechodzącej na emeryturę Bożeny Michalec

W siedzibie Kongregacji przy ul. Garbarskiej 14, w Sali Historii KKK odbyła się uroczystość pożegnania przechodzącej na emeryturę Bożeny Michalec, która przez ostatnie lata kierowała biurem naszej Kongregacji.

Ostatnie dni na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Ostatnie dni na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Blisko 659 tys. płatników przesłało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie tego dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca.

Złota Koga Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej dla Małopolskaiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Złota Koga Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej dla Małopolskaiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Reprezentacja KKK, prezes Wiesław Jopek z zastępcami Jerzym Kotalą i Zbigniewem Burdakiem uczestniczyła w sobotnich uroczystościach jubileuszu 95-lecia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Ponadto KKK reprezentowali Andrzej Koc, szef Sekcji KKK Polskie Sklepy i poczet sztandarowy z chorążym Kazimierzem Moszyńskim. Podczas uroczystości prezes Wiesław Jopek przkazał na ręce Janusza Kowalskiego statuetkę Złotej Kogi. Swoje najwyższe wyróznienie krakowscy kupcy ofiarowali Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości z okazji 95-lecia istnienia.
Most do przyszłości

Most do przyszłości

W uroczystej atmosferze sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się gala "Most do Przyszłości". Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Rafał Komarewicz, przyznał wyróżnienia dla firm i przedsiębiorców, aktywnie wspierających edukację uczniów krakowskich szkół zawodowych i technicznych. Uhonorowano 170 laureatów, reprezentujących różne sektory biznesu.
Oto link do tego materiału:

 

https://www.krakow.pl/aktualnosci/271863,30,komunikat,_most_do_przyszlosci___przewodniczacy_rady_miasta_krakowa_wyroznil_firmy_wspierajace_edukacje_zawodowa.html