Grossi Cracovienses - Narodowy Bank Polski, Oddział Okręgowy w Krakowie zainaugurował nowy projekt

Grossi Cracovienses - Narodowy Bank Polski, Oddział Okręgowy w Krakowie zainaugurował nowy projekt

Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego w Krakowie kończy rok. Z tej okazji dyrektor Oddziału Okręgowego NBP Katarzyna Basiak-Gała zaprosiła do siedziby pieniądza przy ul. Basztowej 20 wielu znamienitych gości. Reprezentowany był świat biznesu, nauki, kultury i polityki. Odsłonięto okolicznościową grafikę przedstawiającą Przyjaciół Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP pod nazwą "Złoto krakowskie". W uroczystości uczestniczył Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Wykład na temat "Perspektywy wzrosty gospodarczego" wygłosił Paweł Szałamacha, członek Zarządu NBP, a następnie siedem różnych instytucji i osób wyróżniono nagrodami Grossi Cracovienses. Nagrodą jest dyplom i statuetka w kształcie wieńca wawrzynu. To bezpośrednie zapożyczenie dekoracyjnego motywu architektonicznego z bramy wejściowej do krakowskiej siedziby banku od strony ul. Basztowej. Nazwa nagrody nawiązuje do grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego i jego niezwykle istotnej reformy systemu polskiego mennictwa. Inicjując nagrodę o nazwie Grossi Cracovienses NBP odwołuje się do historii polskiego pieniądza oraz roli grosza jako wartościowej monety srebrnej, bitej przez polskiego władcę. Jest monetą historycznie bardzo istotną dlatego by uczcić i podkreślić jej znaczenie, wizerunek grosza został wkomponowany w podstawie statuetki. Wśród siedmiu pierwszych laureatów znalazł się redaktor Janusz Michalczak, zmarły w styczniu tego roku dziennikarz Dziennika Polskiego. Nagrodę odebrał syn redaktora Maks Michalczak.
Kolejnym punktem programu było wręczenie podziękowań przedsiębiorcom za udział w badaniach ankietowych. To była bardzo liczna grupa osób, wśród nich byli dwaj bracia kurkowi Józef Hojda i jego syn Andrzej Hojda, szefowie firmy Budrem-5.

Zebrani na sali gorącymi brawami przyjęli artystów, którzy zechcieli umilić to popołudnie swoim programem. Oklaski długo nie cichły po znakomitym występie Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego, którzy zaśpiewali kilka piosenek kochanych przez publiczność nie tylko krakowską.

Każdy z uczestników spotkania obdarowany został okolicznościowym albumem pt. "Bankowy patriotyzm jutra". W tym albumie zamieszczono grafikę "Złoto krakowskie", każdy z przyjaciół Salonu Ekonomicznego NBP w Krakowie może wśród kilkuset fotografii odszukać swoją podobiznę.