Informacja o Jarmarku Bożonarodzeniowym 2019

Informacja o Jarmarku Bożonarodzeniowym 2019

Organizator Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Realizator Firma Artim Sp. z o.o. uprzejmie informują, że w dniach 29 listopada - 26 grudnia 2019 roku na płycie Rynku Głównego w Krakowie odbywać się będzie Jarmark Bożonarodzeniowy.
Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania zwanym Adwentem. Chrześcijanie wierzą, że Dzieciątko Jezus, co roku pojawiające się w szopce, przyniesie ludziom łaski Boże, zbawienie, szczęście, powodzenie i zdrowie. Boże Narodzenie to święto pełne uroku: to rodzinne spotkania przy wigilijnym stole, wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd. W radosnych chwilach Świąt przeżywanych wspólnie składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Zwyczaj ten praktykowany jest od dawna, kojarzy się z darami jakie przynieśli Dzieciątku pastuszkowie i królowie. Prezenty składane są w Wigilię pod choinką lub wręczane w jej pobliżu. Skąd jednak mieć właściwy prezent? Można go wykonać samemu lub wybrać
i kupić. My proponujemy odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć świąteczny prezent na każdą kieszeń. Po udanych zakupach wszyscy mogą posilić się przy stoiskach gastronomicznych oraz zatrzymać się przy estradzie, aby podziwiać występy
zespołów artystycznych.

 


Organizowany przez nas Jarmark Bożonarodzeniowy nawiązuje do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisał się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających nasze miasto
turystów z Polski i z zagranicy.
W ramach tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych, gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb,
biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę, biżuterię itp.
Na Jarmarku znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, m.in. karkówka, szaszłyki, golonka, warzywa, kapusta zasmażana, kiełbasa, oscypek. Będzie również miejsce na stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. ze śliwką, z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą
i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, z serem, a także stoisko serwujące zupy: pomidorowa, grochowa, czosnkowa, dyniowa, cebulowa, fasolowa, grzybowa, jarzynowa, staropolska, bigos wegański, barszcz, żurek, kwaśnica, bigos, gulasz. Będzie też
można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem, jak również gruzińskich pirogów z nadzieniem na słono oraz przekąsek na słodko z ciasta francuskiego. Tradycyjnie na Jarmarku znajdzie się miejsce na beczki
z „Grzańcem Galicyjskim”. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, ciasteczek, będą również churrosy, kołacze oraz kurtosze przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijane na drewniany wałek i wypiekane w specjalnym piecu, podawane na słodko
z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą. Na Jarmarku będą też tradycyjne pierniki, miody.
Będzie można znaleźć także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucz francuski, kombinerki i młotki, kłódki, żelazka, koło zębate, czekoladową podkowę na szczęście, czy też czekoladę na gorąco, naturalną chałwę turecką oraz naturalne słodycze tureckie. Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem. Na Jarmarku

Bożonarodzeniowym znajdzie się również stoisko, na którym będzie odbywał się pokaz wyrobu świec woskowych.
Jak co roku na Jarmarku zagości tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy.
Do dyspozycji Urzędu Miasta Krakowa organizatorzy udostępniają 5 bezpłatnych stoisk targowych, przeznaczonych dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. W tym roku zaprezentują swoje wyroby takie Instytucje Charytatywne jak m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej
Nadziei, Stawiamy na Łapy, Stowarzyszenie pomocy Socjalnej Gaudium et spes itp. Miasta zaprzyjaźnione, które w tym roku zaprezentują się na Rynku Głównym w Krakowie to Kijów oraz Lwów. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety w/w
instytucji, dlatego szczególnie zapraszamy, aby zainteresować się ich ofertą.
Tegorocznemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych, naszym założeniem jest, aby była to impreza kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie.
W sobotę 30 listopada 2019 roku od godziny 9:30 przy estradzie będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, a następnie po godzinie 12:00 przyczepione do mikołajowych baloników
listy polecą do nieba. O godzinie 11:40 zapraszamy na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.
O godzinie 12:00 odbędzie się uroczysta inauguracja Jarmarku Bożonarodzeniowego. O godzinie 12:15 ponownie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. O godzinie 17:15 Prezydent Miasta Krakowa zapali lampki na choince. Uroczystość uświetni występ Magdy Steczkowskiej z Chórem Rodzinnym
im. Jana Pawła II, który rozpocznie się o godzinie 16:30. O godzinie 18:30 na scenie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy „Adalex”.
W niedzielę 1 grudnia 2019 roku od godziny 10:00 na estradzie prezentować się będzie Gmina Limanowa.
W dniu 5 grudnia 2019 roku na Rynku Głównym w Krakowie spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Krakowa. Jesteśmy jednym ze sponsorów tej imprezy. Wspólnie z Muzeum Krakowa organizujemy Korowód Szopek. Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczyna się spotkaniem o godz. 10:00 pod Pomnikiem Adama Mickiewicza, natomiast prezentacja poszczególnych szopek oraz ich twórców odbędzie się o godz. o 12:00 na estradzie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 77.
6 grudnia 2019 roku o godzinie 14:00 grupa 144. mikołajów wsiądzie na przystanku Rondo Grzegórzeckie do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju MPK S.A. Świąteczny tramwaj przejedzie na Plac Wszystkich Świętych, a następnie mikołaje przejdą na Rynek Główny, gdzie o godzinie14:30 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy” – obie imprezy organizują uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. O godzinie 15:00 mikołaje przejdą na Plac Wszystkich Świętych, gdzie Prezydent Miasta Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. Około godziny 16:20 mikołaje spotkają się z dziećmi i przekażą paczki. Przejazd mikołajów organizuje MPK S.A., które w tym roku obchodzi 144-lecie istnienia. W tym samym dniu o godz. 17:00 na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się impreza mikołajowa. Na estradzie powitany zostanie Święty Mikołaj. Jego wizyta cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem wśród najmłodszych. Święty Mikołaj w zamian za zaśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wierszyka będzie rozdawał dzieciom drobne upominki. Po spotkaniu ze Świętym Mikołajem zapraszamy na Międzynarodowy festiwal „Krakowskie skarby” – gala finałowa. Występ rozpocznie się około godziny 19:00.
W dniu 7 grudnia 2019 roku od godziny 10:00 na estradzie prezentować się będzie Gmina Rabka- Zdrój. Następnie o godzinie 16:30 na estradzie zaprezentuje się Maciej Gucik wykonując kilka świątecznych utworów na akordeonie. W tym samym dniu o godzinie 18:00 wystąpi zespół muzyczny Emithers ze Stróży.
8 grudnia 2019 roku o godz. 11:00 krakowscy kupcy jak co roku przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie. W tym dniu od godziny 12:15 będzie prezentowała się gmina Zielonki.
Na dzień 13 grudnia 2019 roku zaplanowano Dzień Słowacji.
W dniu 12 grudnia 2019 roku o godz. 12:00 rozpocznie się Międzynarodowy Projekt „Mosty Między Miastami”. Projekt „Mosty Między Miastami” służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębianiu procesu integracji europejskiej. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 13 - 16 grudnia 2019 roku. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.
W dniu 14 grudnia 2019 roku o godzinie 19:00 na scenie będzie można zobaczyć również spektakl muzyczny pt. „W kawiarni u Antoniowej” przygotowany przez Fundację Grupy „Adalex”.
W dniu 15 grudnia 2019 roku o godzinie 17:00 odbędzie się spektakl pn. „Ulica Wielkiej Kolędy” – spektakl Teatru „Ulica Rzeźnicza” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie.
W piątek 20 grudnia 2019 roku na scenie wystąpi chór kameralny z Parafii św. Piotra i Pawła z Wieliczki prezentując kolędy i pastorałki. W tym dniu zaplanowano również świąteczny występ Zespołu „Ahaju Fusion” z Boliwii.
W sobotę 21 grudnia i w niedzielę 22 grudnia 2019 roku od godziny 10:00 odbędą się prezentacje wigilijnych stołów regionalnych. Na miejscu można będzie kupić tradycyjne wyroby regionalne wykonywane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Wojewódzkim Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie.
Najbarwniejszą imprezą Jarmarku będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział wiele autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W dniu 21 grudnia 2019 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie o godzinie 11:30, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek gdzie na estradzie Jarmarku około godziny 12:00 zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”. W tym samym dniu o godzinie
18:00 na estradzie będzie można zobaczyć spektakl „Cicha Noc” przygotowany przez Fundacje Grupy „Adalex”.
W dniu 22 grudnia 2019 roku o godz. 12:00 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim przed estradą Jarmarku Bożonarodzeniowego. Przed spotkaniem opłatkowym od godziny 11:20 odbędzie się koncert kolęd na Trzech Tenorów. Wystąpią Alexander Martinez, Łukasz Gaj, Jakub Oczkowski.
W Wigilię, 24 grudnia 2019 roku o godz. 12:00 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza.
W drugi dzień Świąt, 26 grudnia 2019 roku od godz. 14:00 zapraszamy na wspólne kolędowanie przy pomniku A. Mickiewicza. Pokaz i kolędowanie przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”.
W czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego prezentować się będą krakowskie szkoły podstawowe.
Patronami medialnymi tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego są: TVP Kraków, RMF FM, RMF MAXXX, Radiofonia oraz LoveKraków.pl.
Symbolem Jarmarku Bożonarodzeniwoego jest anioł. Wystrój Jarmarku to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 600. sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała artysta plastyk Marzena
Koperska.
Pragniemy podkreślić, że Jarmark Bożonarodzeniowy to impreza kulturalno-handlowa, samofinansująca się. Organizatorzy nie otrzymują żadnych dotacji z Urzędu Miasta Krakowa i ponoszą wszelkie opłaty w wysokości zgodnej z przepisami tj. opłatę dzierżawną i opłatę targową.

Jarmark Bożonarodzeniowy wraz z imprezami towarzyszącymi na trwałe wpisał się w kalendarz imprez licznie odwiedzanych przez mieszkańców Krakowa i turystów, od lat jest elementem promocji naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że tak jak w ubiegłym roku nasz Jarmark odwiedzi wielu Krakowian, a także turystów z kraju i z zagranicy.
Otrzymujemy wiele zapytań o Jarmark Bożonarodzeniowy z polskich ośrodków informacji turystycznej oraz z wielu krajów Europy i świata. Informacje o Targach ukazują się w folderach i innych wydawnictwach, m.in. w roku 2007 we Włoszech wydano książkę opisującą Targi Bożonarodzeniowe w różnych krajach Europy, która również zawierała opis naszych Targów, wymieniając je jako jedne z najciekawszych wydarzeń w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W 2007 roku Targi Bożonarodzeniowe zostały nawet nazwane hitem zimowego sezonu turystycznego. W 2012 roku ukazał się artykuł, w którym CNN Travel ogłosił Kraków najlepszym miejscem do spędzania świąt, zapraszając na Konkurs Szopek i na nasze Targi. W 2013 roku miesięcznik „Wesele” dla nowożeńców wydawany na Tajwanie polecił Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie jako jedną z dwunastu najciekawszych podróży poślubnych po świecie.
W styczniu 2014 roku miesięcznik Elle opisał Targi Bożonarodzeniowe w Dreźnie, Berlinie, Brukseli, Pradze i w Kopenhadze, a Targi w Krakowie uznał za jedne z dziesięciu najpiękniejszych w Europie!
W 2015 roku na stronie www.thenews.pl ukazał się artykuł opisujący krakowskie Targi Bożonarodzeniowe jako „jedne z najbardziej udanych dorocznych atrakcji turystycznych na południu Polski”, również w tym samym roku na stronie internetowej www.aluxurytravelblog.com ukazał się artykuł, w którym zostało
opisane 15 europejskich jarmarków. Jako jedyne w Polsce opisane zostały Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie. W 2016 roku CNN wymienił krakowski kiermasz wśród 10 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. Kraków znalazł się w tym rankingu wśród takich miast, jak m.in. Berlin, Wiedeń, Strasburg, Montreal, Praga, Florencja czy Kopenhaga. Autorzy zestawienia podkreślali niesamowitą atmosferę, szeroki wybór ręcznie malowanych baniek choinkowych, bibelotów. Krakowskie targi świąteczne docenił także „Newsweek", za szczególnie wyjątkowy klimat, ofertę produktów regionalnych i liczne koncerty kolęd. Kraków znalazł się wśród takich miast europejskich, jak Praga, Brema, Bruksela, Hamburg, Amsterdam, Wiedeń i Strasburg. Targi zostały również wyróżnione przez brytyjski dziennik „The Guardian" jako jedno z najciekawszych europejskich miejsc, które można
odwiedzić w czasie zimowych ferii świątecznych.
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie uzyskały wysoką renomę w Polsce i na świecie, o czym świadczy wiele wyróżnień branżowych m.in. otrzymane w 2017 roku Godło „Teraz Polska” w kategorii na Najlepsze Produkty i Usługi.
Więcej informacji można uzyskać w biurze Targów: „Artim” Sp. z o.o. Kraków, ul. Św. Gertrudy 14, tel.(12) 4216712, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w biurze znajdującym się na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego.