Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów

Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów

Prof. Andrzej Białas i prof. Jacek Purchla zostali uhonorowani brązowymi medalami „Cracoviae Merenti”. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 5 października 2022 r. w samo południe w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Krakowską Kongregację Kupiecką, laureata złotego medalu Cracoviae Merenti z nr 6 reprezentował prezes Wiesław Jopek.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa przyznane zostały brązowe medale „Cracoviae Merenti”. Tym razem za zasługi dla Krakowa docenieni zostali wybitni profesorowie. Prof. Andrzej Białas to naukowiec, który specjalizuje się w zagadnieniach fizyki teoretycznej oraz fizyki wysokich energii. Jest jednym z głównych twórców i liderem krakowskiej szkoły fenomenologii i teorii fizyki cząstek. Prof. Jacek Purchla to historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista, nauczyciel akademicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności.

 Prof. Andrzej Białas. Zasłużony krakowski naukowiec, wieloletni prezes Polskiej Akademii Umiejętności. Życie zawodowe połączył z Uniwersytetem Jagiellońskim, z Instytutem Fizyki. Był reprezentantem Uniwersytetu do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, pracował w CERN w Genewie. Specjalizuje się w zagadnieniach fizyki teoretycznej i fizyki wysokich energii. Jest także jednym z twórców krakowskiej szkoły fenomenologii i teorii fizyki cząstek oraz autorem prac naukowych z zakresu cząstek elementarnych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie nadania profesorowi najwyższego odznaczenia miejskiego.

Prof. Jacek Purchla. Historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista, nauczyciel akademicki, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Założyciel i w latach 1991–2018 dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, w latach 2015–2020 przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W latach 1990–1991 był wiceprezydentem Krakowa. Autor ponad 400 prac naukowych oraz wielu książek na temat naszego miasta, jak np. „Kraków w Europie Środka”, „Historia architektury Krakowa w zarysie”, „Jak powstał nowoczesny Kraków” – możemy m.in. wyczytać w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Krakowa.

– Z całego serca gratuluję Panu profesorowi imponującego dorobku i dziękuję za niepodważalny wkład w rozwój Krakowa oraz za nieocenioną współpracę z samorządem. Dzisiejsza uroczystość udowadnia, że wszyscy mamy świadomość tego, że dzisiejsza tożsamość naszego Miasta stworzona została przy ogromnym udziale Pana Profesora – powiedział w laudacji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.