Wsparcia dla krakowskich przedsiębiorców ciąg dalszy

Wsparcia dla krakowskich przedsiębiorców ciąg dalszy

Oto komunikat zamieszczony na portalu krakow.pl dotyczący wsparcia krakowskich przedsiębiorców:

 

Miasto przedłuża o kolejne dwa miesiące obniżki w opłatach za udostępnienie miejsca pod działalność ogródków gastronomicznych. Dodatkowo te zlokalizowane poza pasem drogowym, funkcjonujące na podstawie umów zawartych z Wydziałem Spraw Administracyjnych UMK mają być czynne krócej niż do tej pory.

Decyzja o przedłużeniu obniżki w opłatach to odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy w nocy chcieliby odpocząć od gwaru i hałasu, jakie zwykle generują klienci takich miejsc.

Od 18 maja – kiedy to została wznowiona działalność lokali gastronomicznych - do 30 czerwca właściciele wszystkich ogródków w Krakowie płacili jedynie 20 proc. stawki podstawowej netto za korzystanie z terenów gminnych pod tego rodzaju działalność. Było to jedno z szeregu rozwiązań pomocowych zawartych w programie Pauza, mających na celu wparcie przedsiębiorców, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Ponieważ w mieście ciągle widoczny jest brak turystów i nadal obowiązuje reżim sanitarny w lokalach, prezydent zdecydował przedłużyć wsparcie dla restauratorów i na kolejne dwa miesiące obniżyć opłatę.
W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia będzie ona wynosić 30 proc. stawki podstawowej czyli:

x w strefie I centralnej - 0,75 zł (netto) za 1m2 dziennie +23 proc. VAT
x w strefie II - 0,45 zł (netto) za 1m2 dziennie +23 proc. VAT (strefa II)

 

Od 1 lipca obowiązują także nowe godziny otwarcia ogródków gastronomicznych, których właściciele mają podpisane umowy z Wydziałem Spraw Administracyjnych UMK. Miejsca te będą czynne od niedzieli do czwartku do godz. 24.00, a w piątki i soboty do godz. 1.00. Po wyznaczonych godzinach obsługa ogródków gastronomicznych jest zobowiązana zaprosić gości z ogródków do wnętrza lokali lub podziękować im za skorzystanie z oferty – oczywiście po wcześniejszym poinformowaniu o godzinie zamknięcia ogródka. Decyzja w sprawie godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych została poprzedzona rozmowami przeprowadzonymi z przedstawicielami gastronomików.

– Krótsze godziny otwarcia dotyczą ogródków, w których obowiązuje umowa z miastem. Tam, gdzie jest to decyzja administracyjna w zakresie zajęcia pasa drogowego chcemy, aby przedsiębiorcy prowadzący ogródki też się do tych zasad stosowali. To działanie nie tylko dla dobrze pojętego dobra miasta i jego mieszkańców często protestujących przeciwko hałasowi i złemu zachowaniu gości, ale także dla dobra przedsiębiorców, wobec których protesty będą mniejsze, a może nie będzie ich w ogóle. W ten sposób ćwiczymy „ogródkowy kompromis” w Krakowie – podkreśla Bogusław Kośmider, zastępca prezydent Krakowa ds. obsługi mieszkańców.

Zadowolenia z wprowadzonej zmiany nie kryje radny Tomasz Daros, przewodniczący Komisji Promocji i Turystyki RMK. – To odpowiedzialne podeście do tematu zarządzania miastem w nocy. Nie zamykamy wcześniej kawiarni, pubów i restauracji, a jedynie zapraszamy ich klientów do środka lokalu. Zobaczymy, jak to rozwiązanie wpłynie na branżę i jak ocenią je krakowianie – podkreśla radny i dodaje, że inne europejskie miasta idą w tej kwestii jeszcze dalej, bo centrum miasta ma być nie tylko miejscem do zabawy, ale też spokojnego zamieszkiwania.

Miasto od dawna przygląda się funkcjonowaniu lokali gastronomicznych oraz ogródkom zlokalizowanym przed nimi. Już wcześniej do zawieranych umów wprowadzono stosowne zapisy, dotyczące np. niestosowania urządzeń nagłaśniających czy konieczności zapewnienia profesjonalnej ochrony w ogródku.