Świąteczny jarmark 2023 oficjalnie otwarty!

Świąteczny jarmark 2023 oficjalnie otwarty!

Otwarcie jarmarku bożonarodzeniowego na krakowskim rynku to dobry wstęp do zbliżających się świąt. Od ponad 30 lat stoiska kupców odwiedzają poszukiwacze świątecznych prezentów i wyjątkowej atmosfery. To sprawia, że jarmark zyskał już miano atrakcji turystycznej rozpoznawalnej na całym świecie.

Pierwsze świąteczne zakupy na jarmarku możemy robić już od piątku, 24 listopada, natomiast uroczyste, oficjalne otwarcie odbyło się dziś, o godz. 12 na Rynku Głównym (od strony wieży Ratuszowej), uczestniczyłow tymwydarzeniu wielu gości, wśród nich Bogusław Kośmider, zastepca prezydenta Krakowa i ks. inf. Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej. Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej po oficjalnym otwarciu Jarmarku i wypuszczeniu do nieba baloników z listami do św. Mikołaja zaprosił gości do zwiedzenia stoisk. 

W sobotę na Rynku Głównym było bardzo dużo ludzi. To właścicie różnojęcyczny tłum. Pogoda też stanęłą na wysokości zadania. Było wszysto: słońce, deszcz, śnieg i zawierucha. I przenikliwe zimno. Ale to wcale nie odstraszyło odwiedzających Jarmark.

Kupcy z całej Polski prezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Gościmy również sprzedawców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Widok stoisk, poza tradycyjnymi świątecznymi ozdobami, wzbogaca drewniana szopka, autorstwa Józefa Lasika, rzeźbiarza i twórcy ludowego ze Stryszawy.

W ofercie szeroka gama świątecznych upominków i dekoracji, takich jak: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki z Krakowa, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne. Ustawiona została kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

– Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wymienić całego asortymentu, ponieważ jest tego niezliczona ilość. Co roku wystawcy zaskakują klientów różnorodnością swoich wyrobów. Jak co roku na jarmarku zagościło tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie można nadać świąteczne kartki i listy oraz otrzymać stempel okolicznościowy jarmarku – mówią organizatorzy.

Jak zawsze jarmarkowi towarzyszy wiele imprez artystycznych, w tym. m.in. występy zespołów ludowych, chórów, dzieci z krakowskich szkół oraz przedstawicieli podkrakowskich gmin. Pobierz program jarmarku bożonarodzeniowego.